news

Inwestycje światłowodowe – jak zmieniają panoramę Polski?

20-10-2022

Szybka sieć to nie tylko dostęp do rozrywki. Internet jest obecnie elementem kształtującym wiele sfer codziennego życia. Ma duże znaczenie w kontekście edukacji, biznesu, usług i wielu innych. Przekonaj się, w jaki sposób inwestycje światłowodowe pomagają zmieniać Polskę?

Inwestycje światłowodowe – dlaczego mają znaczenie?

W ostatnich latach proces cyfryzacji nabrał zawrotnego tempa. Dziś internet stanowi podstawę komunikacji w edukacji, biznesie, w sektorze usług i wielu innych. Trudno obecnie wyobrazić sobie funkcjonowanie bez wsparcia tego medium. Powszechna cyfryzacja nie oznacza jednak, że zniknął m.in. problem cyfrowego wykluczenia. Jak wynika z danych Federacji Konsumenta, aż 4,5 miliona osób w wieku od 16 do 74 roku życia nigdy nie korzystało z internetu.

Z jednego problemu może wynikać wiele innych. Osoby bez dostępu do sieci nie mogą korzystać z edukacji zdalnej, nie mają możliwości zdobywania wiedzy i rozwijania kompetencji. To również blokada rozwojowa dla lokalnych biznesów. Bez internetu nie można skorzystać z udogodnień oferowanych przez urzędy, placówki medyczne i wiele innych.

Dlatego tak duże znaczenie ma wspieranie technologii w Polsce – w tym m.in. poprzez inwestycje światłowodowe. Rozbudowa sieci ma korzystny wpływ na funkcjonowanie wielu obszarów codziennego życia Polaków. Z dostępu do sieci obecnie może korzystać już ponad 1/3 mieszkańców naszego kraju.

Inwestycje światłowodowe – podstawa technologicznego rozwoju

Wynalazek internetu w dużym stopniu przyczynił się do technologicznego rozwoju, jaki dokonał się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Umożliwił nie tylko błyskawiczną wymianę informacji. Przede wszystkim sprawił, że dostęp do wiedzy stał się powszechny. Dawniej z nowoczesnymi technologiami można było obcować tylko na dobrze wyposażonych uczelniach. Dziś każdy ma dostęp do tej wiedzy, co więcej – samodzielnie może przyczynić się do jej dalszego rozwoju.

Wspieranie i rozwój inwestycji światłowodowych daje nadzieję na przyszłość. Obecnie standardy technologii światłowodowej umożliwiają indywidualnym odbiorcom na przesyłanie informacji z prędkością nawet do 1000 Mb/s. Mimo to naukowcy wciąż ją rozwijają. W 2021 roku osiągnięto rekord prędkości przesyłania danych – 319 Tb/s!

Inwestycje światłowodowe – korzystne dla biznesu

Przedsiębiorcy i duże marki już od lat korzystały z potencjału, jaki oferuje internet. Cyfryzacja jest naturalnym kierunkiem rozwoju biznesu – pandemia jedynie przyspieszyła ten proces. Co więcej, eksperci przewidują, że do 2047 roku aż ¾ handlu przeniesie się do sieci .

Szybki internet odgrywa ogromną rolę zarówno pod kątem współpracy zewnętrznej, jak i wewnętrznego funkcjonowania firm. Sieć to źródło kontaktów i medium do komunikacji z klientami. Rozszerza także zasięg działalności – obecnie nawet małe firmy mogą docierać do kupujących z różnych zakątków świata.

Od strony pracowniczej – internet stał się podstawą funkcjonowania wielu organizacji. Obecnie to narzędzie, za pośrednictwem którego odbywa się duża część codziennej komunikacji. Firmy nie muszą już ograniczać się do poszukiwania specjalistów w swojej okolicy. Dzięki pracy zdalnej mogą wspierać swoje działania wiedzą ekspertów z całego kraju i nie tylko.
Stabilne i szybkie połączenie światłowodowe umożliwia swobodny rozwój biznesu w sieci. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na działaniu, by zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług. To niezawodne wsparcie dla firm wchodzących w erę cyfryzacji.

Edukacja i wsparcie dla szkół

Zapewnienie dostępu do internetu najmłodszym to istotny aspekt walki z cyfrowym wykluczeniem i możliwość na wyrównanie szans. Dzięki temu uczniowie w całym kraju zyskują narzędzie umożliwiające nieograniczoną wymianę informacji i wiedzy. Dodatkowo internet w szkołach zapewnia też możliwość rozwoju kompetencji cyfrowych. Obecność online wymaga odpowiedniego przygotowania i edukacji – dzieci powinny poznać możliwości i zagrożenia, jakie niesie za sobą sieć. Dzięki światłowodowym inwestycjom NEXERY, z szerokopasmowego internetu może dziś korzystać blisko 2 tys. placówek edukacyjnych w całej Polsce. Wsparcie w tym procesie zapewnia projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej udostępniającej bezpłatny dostęp do sieci w szkołach. W tym przypadku duże znaczenie ma także bezpieczeństwo – światłowodowa sieć OSE zapobiega cyfrowym atakom oraz ogranicza dostęp do niebezpiecznych i nieodpowiednich treści.

Inwestycje światłowodowe a usługi administracyjne

Internet to nie tylko źródło wiedzy i narzędzie pracy. Postępująca cyfryzacja otworzyła obywatelom drogę do korzystania z usług administracyjnych w sieci. To niezwykle korzystne rozwiązanie – zwłaszcza dla osób z mniejszych miejscowość. Dzięki temu zyskują dostęp do urzędów – bez konieczności odwiedzania placówki i oczekiwania w kolejkach.

Podobnie jest w przypadku placówek medycznych – tutaj interesanci mogą skorzystać z możliwości oferowanych przez Internetowe Konto Pacjenta. Takie rozwiązanie zapewnia szybki dostęp do informacji o przebiegu leczenia, elektronicznych recept, zdalnych konsultacji itp.
Szerokie dotarcie sieci światłowodowych umożliwia dostęp do szybkiego internetu nie tylko w dużych miastach, ale także małych miejscowościach. To forma walki z wykluczeniem telekomunikacyjnym i szansa na poprawę jakości usług administracyjnych.

Rozwój sieci światłowodowej w ramach projektu POPC

Rozwój infrastruktury światłowodowej w Polsce wspiera projekt Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki tej inicjatywie w całym kraju powstają kolejne fragmenty sieci.

W ramach współpracy z NEXERĄ sfinansowano już budowę światłowodu w kilku regionach – Warmii i Mazurach, Kujawach, na Pomorzu, Mazowszu, regionie świętokrzyskim oraz województwie łódzkim. To jednak nie koniec inwestycji – do 2023 roku internet szerokopasmowy ma dotrzeć do blisko 2 mln mieszkańców z terenów trudnodostępnych.

Mapa inwestycji światłowodowych – sprawdź dostępność sieci

Chcesz dołączyć do sieci szerokopasmowego internetu? Dostępność inwestycji światłowodowych w Twojej okolicy możesz sprawdzić dzięki interaktywnej mapie NEXERY. Uwzględnia ona zarówno istniejące, jak i zaplanowane połączenia. Dzięki niej możesz sprawdzić możliwość budowy przyłącza pod wybranym adresem. Zyskujesz również swobodę wyboru usług operatora telekomunikacyjnego – mapa zaproponuje oferty lokalnych dostawców.

Dzięki sieci światłowodowej możesz cieszyć się niezawodnym, szybkim i bezpiecznym internetem. To technologia jutra, w którą warto inwestować.

Przeczytaj także:

Budowa przyłącza światłowodowego – jak rozkładają się koszty? Operator hurtowy a detaliczny – na czym polega wybór dostawcy internetu światłowodowego? Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Krok po kroku