news

Internet Wi-Fi czy po kablu? Który jest lepszy?

19-12-2022

Połączenie bezprzewodowe w sieci domowej to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wielu z nas trudno wyobrazić sobie domową sieć bez dostępu do Wi-Fi. Mimo to, taki rodzaj przesyłania danych nie zawsze się sprawdza. Internet „na kablu” wciąż ma zwolenników i tego typu połączenie również ma swoje zalety. W jakich sytuacjach warto stosować konkretny rodzaj połączenia? Czy jedno jest skuteczniejsze od drugiego? W jaki sposób najlepiej dystrybuować sygnał z przyłącza światłowodowego?

Internet na kablu – czyli jaki?

Połączenie przewodowe jeszcze kilkanaście lat temu stanowiło standard, jeśli chodzi o domowe połączenia z siecią. Dziś, choć stosuje się je coraz rzadziej, wcale nie odchodzi w zapomnienie. Tego typu połączenie wciąż może okazać się przydatne, w niektórych sytuacjach.

Internet na tzw. kablu to tradycyjna metoda bazująca na przewodowej sieci lokalnej (LAN). Dzięki niej można łączyć urządzenia w ramach sieci komputerowych lub korzystać z dostępu do internetu. Taki rodzaj połączenia oferuje prędkość nawet do 1 Gb/s w popularnym dziś standardzie Gigabit Ethernet (starszy standard Fast Ethernet oferuje prędkość 100Mb/s). Do bezpośredniego połączenia można wykorzystać także światłowód – wymaga to jednak odpowiednich interfejsów w urządzeniach końcowych.

Domowa sieć Wi-Fi – jak działa?

W ostatnich kilkunastu latach domowe połączenia internetowe zdominowało Wi-Fi. To bezprzewodowa technologia umożliwiająca przesyłanie sygnału za pośrednictwem fal radiowych – nadawanych w częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz.

Największą zaletą połączenia Wi-Fi jest swoboda, jaką oferuje. By łączyć się z internetem, nie trzeba stosować fizycznego łącza. Dzięki temu w obrębie gospodarstwa domowego z sieci mogą korzystać nie tylko komputery stacjonarne, ale również inne urządzenia – smartfony, laptopy, telewizory, tablety i wiele innych. Nie bez przyczyny Wi-Fi jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem – dostępnym nie tylko w wielu domach, ale także m.in. w galeriach handlowych, restauracjach, hotelach itp. Dostęp do niego jest prosty – by się połączyć, wystarczy wpisać hasło określone przez administratora sieci. W ten sposób można dystrybuować różne rodzaje połączeń do internetu – także światłowodowe.

Połączenie kablowe – zalety i wady

To, że połączenie kablowe nie jest już tak powszechne, wcale nie oznacza, że brakuje mu zalet, które przyciągałyby kolejnych użytkowników. Wręcz przeciwnie – to wciąż rozwiązanie, które warto stosować, zwłaszcza w konkretnych sytuacjach.

Jakie są główne zalety połączenia kablowego?

• Połączenie z zastosowaniem kabla zapewnia większą przepustowość w porównaniu z siecią bezprzewodową. Połączenie radiowe wymusza ograniczenia w transmisji danych – będą one wyraźniejsze wraz z rosnącą odległością od źródła sygnału. Przy połączeniu kablowym odległość od routera nie wpływa na moc sygnału – wymaga jedynie zastosowania przewodu o odpowiedniej długości.
• W przypadku połączenia przewodowego dostęp do internetu ma jedynie osoba posiadająca przewód sieciowy. Dzięki temu nie mają do niego dostępu osoby niepożądane. Tak jest natomiast w przypadku Wi-Fi, gdzie dostęp można uzyskać za pośrednictwem hasła.

Jakie są wady połączenia przewodowego?

• Główną wadą w przypadku tego rodzaju połączenia są ograniczenia wynikające z zastosowania kabla. Nie sprzyja to mobilności i w wielu przypadkach może się okazać po prostu niewygodne. • Kabel ogranicza możliwości korzystania z internetu (o ile nie jest on dystrybuowany także przez Wi-Fi). Z sieci może korzystać jedynie urządzenie z podłączonym przewodem. Jeśli konkretne urządzenie nie ma możliwości podłączenia kabla, dostęp do internetu nie będzie możliwy.

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi – zalety i wady

Wi-Fi to obecnie jeden z najpopularniejszych standardów połączenia sieciowego. Powszechnie stosują je użytkownicy indywidualni – ale z dostępu do bezprzewodowej sieci możesz cieszyć się także w miejscach publicznych.

Jakie korzyści wynikają z połączenia Wi-Fi?

• To bezprzewodowy rodzaj połączenia, z którego może korzystać kilka urządzeń jednocześnie. Z dostępu do Wi-Fi mogą korzystać zarówno komputery stacjonarne, jak i urządzenia mobilne. • Internet Wi-Fi oferuje niezwykłą mobilność i wygodę. Możesz korzystać z sieci w dowolnym miejscu w Twoim domu. • Obecnie zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku obsługuje ten standard połączenia.
• Dostęp do połączenia jest szybki – wystarczy znać hasło dostępu określone przez administratora sieci. Nie wymaga posiadania i podłączania dodatkowych kabli i przewodów. • Internet Wi-Fi umożliwia szybką dystrybucję różnego rodzaju sygnałów – także tych przesyłanych przez światłowód.

Wady połączenia Wi-Fi

• Zasięg Wi-Fi bywa ograniczon. Na jego rozchodzenie się w przestrzeni domowej wpływa m.in. układ budynku. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w formie wzmacniaczy sygnału. • Sygnał Wi-Fi może obniżyć szybkość transmisji danych. Duże znaczenie ma również odległość urządzenia od źródła sygnału. • Otwarte sieci – zwłaszcza te, w miejscach publicznych, nie są właściwie zabezpieczone przed możliwymi działaniami cyberprzestępców. • Sygnał radiowy Wi-Fi jest podatny na wiele różnego rodzaju zakłóceń – np. przez urządzenia domowe działające na tych samych pasmach częstotliwości.

Jak podłączyć internet przez kabel?

W jaki sposób możesz zacząć korzystać z internetu przez kabel? Podłączenie do sieci za pomocą kabla nie jest skomplikowaną operacją. Przede wszystkim niezbędny będzie rzeczony przewód – powinien być zakończony złączem RJ45. Zwykle producenci routerów dołączają go w zestawie do sprzedawanych urządzeń. A jeśli potrzebujesz kabla o odpowiedniej długości, możesz bez problemów zamówić go w sieci.

Jak podłączyć internet przez kabel? Wystarczy, że w routerze znajdziesz gniazdo RJ45 – włóż w nie przewód, a jego drugą część podepnij do komputera. Połączenie z siecią powinno zostać nawiązane automatycznie. W tym przypadku nie musisz dodatkowo konfigurować ustawień sieci lub wpisywać hasła dostępu.

Tutaj przeczytasz jak podłączyć światłowód do routera.

Wi-Fi czy kabel – co ze światłowodem?

Wiele osób zastanawia się – które z połączeń jest lepsze w przypadku doprowadzenia do domu sieci światłowodowej?

Po podłączeniu światłowodu internet może być dystrybuowany na dwa sposoby – za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi lub kabla sieciowego. Metoda rozprowadzania sygnału w domu zależy przede wszystkim od preferencji użytkowników.

Z pewnością zdecydowania większość klientów zdecyduje się na utworzenie sieci Wi-Fi w obrębie domu. To ułatwi dostęp większej liczbie użytkowników korzystającym z różnych urządzeń. Będzie się to wiązać z niewielką utratą prędkości – światłowód może przesyłać dane z prędkością nawet do 1 Gb/s, Wi-Fi w większości aktualnie dostępnych urządzeń tylko do 600 Mb/s. Wciąż są to jednak odpowiednie warunki, by cieszyć się internetową rozrywką najwyższej jakości. Dodatkowo zasięg Wi-Fi możesz poprawić przy pomocy urządzeń do wzmacniania sygnału.

Przewód to natomiast rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują niezawodnego połączenia – kosztem mobilności. W tym przypadku nie ma do czynienia z utratą prędkości. Połączenie jest również bardziej stabilne, co sprawdzi się w przypadku internetowych spotkań, rozmów wideo lub gier sieciowych.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić stabilność łącza internetowego? Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu? Jak poprawić zasięg wi-fi w domu?