news

Internet mobilny – co to jest, jak działa, jaki wybrać?

18-07-2022

Szukasz oferty internetu, który będzie odpowiadać na Twoje zmieniające się potrzeby? Sprawdź, jak działa internet mobilny. Czy to rozwiązanie warte uwagi? Jakie są jego wady i zalety? Dowiedz się więcej.

Internet mobilny – co to jest?

Internet mobilny to popularne rozwiązanie oferowane przez firmy telekomunikacyjne. Dzięki niemu jako użytkownik zyskujesz dostęp do bezprzewodowego internetu.

Internet mobilny jest dostępny na różnych urządzeniach. Możesz z niego korzystać przy pomocy telefonu lub komputera. Dane pobierane są z karty SIM – umieszcza się ją w urządzeniu mobilnym lub specjalnym routerze. W ramach wybranego pakietu danych możesz łączyć się z siecią, gdzie tylko chcesz. Internet mobilny może służyć zarówno jako źródło rozrywki, jak i wsparcie w codziennej pracy. Wiele zależy od Twoich potrzeb. Warto brać je pod uwagę w momencie wyboru konkretnego pakietu.

Internet mobilny – jaką prędkość oferuje?

Wybierając internet mobilny do domu lub pracy, warto pamiętać o jednym – rozwiązanie nie oferuje stałej prędkości przesyłania danych. Będzie ona zmienna w zależności od tego, gdzie się znajdujesz. Podczas surfowania po sieci korzystasz z okolicznej infrastruktury jednego z operatorów. To oznacza, że im więcej nadajników telefonii komórkowej w Twojej okolicy, tym lepsza będzie jakość połączenia. Jednocześnie w miejscu, w którym zasięg nie jest tak silny, swobodne korzystanie z internetu mobilnego może być znacząco utrudnione.

Jaką prędkość przesyłania danych oferuje internet mobilny? W tym wypadku wiele zależy od oferty wybranego operatora. W grudniu 2021 roku średnia prędkość pobierania danych u największych dostawców w kraju wynosiła od 27 do 41,7 Mb/s. Jednocześnie stabilność połączenia PING dla sieci 4G oscylował w okolicach 31 ms. Takie parametry umożliwiają swobodne korzystanie z sieci. Jak przyspieszyć internet mobilny? Warunkiem koniecznym jest znajdowanie się w zasięgu infrastruktury sieci telekomunikacyjnej. Tylko w ten sposób możesz uzyskać możliwie najszybszy przepływ danych.

Zobacz jak powstaje sieć światłowodowa?

Pakiet danych mobilnych – na czym polega?

Wyjaśniliśmy już, jak działa internet mobilny. Warto więc opowiedzieć o tym, czym są pakiety danych – tak istotne przy tego typu połączeniach. Pakiet danych oznacza limit, w ramach którego możesz swobodnie korzystać z internetu mobilnego. W zależności od tego ile wynosi, tak dużo danych możesz pobrać w określonym przedziale czasowym. Po jego wykorzystaniu prędkość połączenia drastycznie spadnie.

Jednocześnie taki pakiet można rozszerzyć po wykorzystaniu podstawowego transferu. Będzie się to jednak wiązać z dodatkowymi opłatami według taryfy operatora.

Pakiet danych zużywa się za każdym razem, gdy korzystasz z internetu mobilnego. Im więcej surfujesz z sieci, tym więcej go ubywa. Korzysta z niego nie tylko przeglądarka, ale także aplikacje działające w tle. Dlatego podczas połączenia mobilnego zapoznaj się z poradami, które pomogą Ci ograniczyć zużycie danych.

Internet mobilny – wady i zalety

Jedną z największych zalet internetu mobilnego jest fakt, że możesz korzystać z niego wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest zasięg dostawców sieci. O ile pozwala na to lokalna infrastruktura telekomunikacyjna, z internetu mobilnego możesz korzystać w dowolnym miejscu. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się podczas służbowych lub prywatnych wyjazdów. Z dostępu do internetu możesz korzystać w podróży, m.in. w pociągu, samochodzie.

Wadą mobilnego internetu są natomiast związane z nim ograniczenia. Jeśli korzystasz z niego bardzo intensywnie, możesz mieć problem po przekroczeniu limitu danych. Jednocześnie w miejscach z ograniczonym zasięgiem może występować znaczący spadek jakości połączenia lub całkowity brak łączności. Niestabilna sieć może utrudniać pracę, pobieranie danych lub rozrywkę. Warto wspomnieć także, że swobodne korzystanie z internetu mobilnego mogą zakłócać także niekorzystne zjawiska pogodowe.

Internet mobilny czy światłowód – co wybrać?

Jaki internet wybrać – mobilny czy stacjonarny? Odpowiedź będzie zależeć przede wszystkim od Twoich potrzeb. Dostęp do mobilnej sieci jest z pewnością korzystnym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z internetu poza domem. Dzięki niemu możesz swobodnie pracować lub surfować po sieci, bez większych ograniczeń.

W ramach internetu domowego warto wybrać jednak połączenie stacjonarne – np. w formie światłowodu. Dzięki niemu zyskujesz stały dostęp do sieci, bez zużywania transferu danych. Taki rodzaj połączenia zapewnia szybkość nawet do 1000 Mb/s. Internet możesz także udostępnić innym domownikom, korzystając z routera Wi-Fi. Takie połączenie jest stabilne i odporne na różne niedogodności – np. niekorzystne warunki atmosferyczne.

Światłowód i internet mobilny – jaki wybrać?

Dostęp do internetu mobilnego zapewnia dziś większość dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych. Poszukując konkretnej oferty, warto zwrócić uwagę na limit transferu danych – im jest większy, tym więcej swobody zyskujesz. Pod uwagę weź także oferowaną prędkość pobierania i wysyłania danych. Niektóre sieci w ramach usługi oferują także modem lub router w cenie.

Jeśli chcesz natomiast wybrać internet światłowodowy do swojego domu, sprawdź jego dostępność w Twoim regionie. Na interaktywnej mapie NEXERY znajdziesz aktywne adresy i dostawców internetu stacjonarnego w okolicy. Jeśli Twój adres znajduje się w obrębie sieci, skontaktuj się z wybranym operatorem i ustal termin budowy łącza.

Przeczytaj też jak bezpiecznie korzystać z internetu?