news

Internet dla graczy - jaka prędkość będzie optymalna?

25-03-2022

Popularne gry internetowe to rozbudowane platformy, które wymagają błyskawicznego i stabilnego łącza. Szybkie połączenie robi szczególnie wielką różnicę w grach typu FPS czy wyścigach, gdzie o zwycięstwie mogą decydować ułamki sekundy. Ponadto rozgrywki, które angażują ludzi z całego świata, są niemałym obciążeniem dla sieci. Od czego powinien zacząć gracz, aby mieć pewność, że łącze go nie zawiedzie? Jak wybrać najlepszy internet do gier?

Najlepszy internet do gier – czego oczekują gracze?

Od szybkości połączenia internetowego i niskiej latencji zależą pozytywne wrażenia z gier online i niczym niezakłócona rozrywka. W końcu żaden gracz nie chce, aby gra zawiesiła się lub zwolniła w decydującym momencie starcia.

Gamerzy powinni zwrócić szczególną uwagę na ping, czyli opóźnienie między komputerem a serwerem. Wartość, mierzona w milisekundach (ms), informuje o tym, jak długo trwa podróż danych z komputera użytkownika do serwera w Internecie i z powrotem.

Główne czynniki, przez które występuje wysoki ping podczas grania w gry online, a w rezultacie opóźnienia, to:

● technologia przyłącza, ● jakość dostawcy usług internetowych (ISP), ● szybkość połączenia internetowego, ● nieodpowiednia szerokość pasma, ● konfiguracja zapór sieciowych, ● lokalizacja geograficzna, ● złośliwe oprogramowanie czy programy działające w tle na urządzeniach.

Co istotne, ping jest dla graczy dużo ważniejszą wartością niż sama prędkość łącza. W grach preferowany jest niski ping, zwłaszcza gdy zręczność i precyzja odgrywają główne role w pojedynku. W przypadku internetu dla graczy, wartości wynoszące poniżej 100 ms są akceptowalne. Dla większości gier wskaźniki na poziomie 50 ms i niższe są uważane za bardzo dobre. Wartość poniżej 20 ms gwarantuje, że nie wystąpią żadne lagi, nawet w zaawansowanych grach dla wielu osób. Przy pingu powyżej 100 ms mogą pojawiać się nieprzyjemne niespodzianki – w tym zacinanie się gry z powodu transmisji danych z serwera.

Ping oraz szybkość łącza internetowego można sprawdzić za pomocą popularnych testów prędkości online.

Internet dla graczy – jaka prędkość będzie optymalna?

Czym kierować się, wybierając typ połączenia internetowego? Najlepszy i niezawodny internet do gier musi oferować wysoką prędkość pobierania i wysyłania.

Aby zapewnić pełen komfort w przypadku zaawansowanych gier multiplayer, powinna wynosić 300 Mb/s lub więcej. Dzięki temu proces pobierania informacji z serwera będzie przebiegał sprawnie, a gra nie zatnie się z powodu żadnych zakłóceń.

Kolejną kluczową kwestią jest wysyłanie danych. Upload na poziomie co najmniej 25 Mb/s to niezbędne minimum dla zapalonych graczy. Osoby, które chcą streamować swoje rozrywki, powinny wybrać ofertę z jeszcze większą prędkością wysyłania, przynajmniej w przedziale między 25 a 50 Mb/s. Przesyłanie wideo na żywo za pośrednictwem wolnego łącza może prowadzić do frustracji zarówno u gracza, jak i widzów.

Rekomendowana prędkość łącza a realne wymagania

W przypadku codziennego korzystania z internetu do grania w proste gry dla jednego użytkownika, można brać pod uwagę niższe wartości. The Federal Communications Commission zaleca minimalną prędkość pobierania od 3 do 4 Mb/s dla gier.

Rekomendowane poziomy są jednak wyższe. Przykładowo, dla komputerów PC lub MAC wynoszą one:

● 15-25 Mb/s prędkości pobierania, ● 5 Mb/s prędkości wysyłania, ● ping poniżej 50 ms.

W przypadku konsol rekomendowane wartości to przynajmniej:

● prędkość pobierania – 15-25 Mb/s, ● prędkość wysyłania – 4 Mb/s, ● prędkość pingowania – mniej niż 50 m.

Dlaczego realne wymagania co do prędkości internetu dla graczy są jednak wyższe? Warto pamiętać o tym, że do jednego źródła sieci może być podłączonych kilka urządzeń. Ponadto rozbudowane i popularne gry, który angażują wielu użytkowników zazwyczaj wymagają pobierania aktualizacji. W przypadku niektórych gier pakiety dodatków lub poprawek mogą ważyć nawet kilka gigabajtów.

Ponadto popularne tytuły sieciowe oferują graczom możliwość regularnego pobierania dodatkowej zawartości. Szybki internet gamingowy sprawi, że instalacja kolejnych elementów do gry nie będzie żadną przeszkodą dla płynnej rozgrywki.

Internet światłowodowy – rozwiązanie dla graczy

Gracze online mają najwięcej do zyskania z technologią światłowodową ze względu na ogromne prędkości, z jakimi kable światłowodowe mogą przesyłać ruch online. Dla graczy online niski ping jest kluczem, a technologia FTTH ma możliwość zmniejszenia opóźnienia lub lagów do absolutnego minimum, ponieważ przesyła dane przez światłowody. Tradycyjne linie miedziane, radiowe lub internet mobilny mogą spowalniać ruch w grach.

Dla gracza jednym z najważniejszych wymagań jest stabilne i niezawodne połączenie. Światłowód ma w tym względzie przewagę. Nawet podczas ekstremalnych warunków pogodowych, połączenie internetowe jest całkowicie zabezpieczone przed wszelkimi zakłóceniami. Światłowód to także gwarancja wysokiej przepustowości. Dzięki temu można do łącza podłączyć wiele urządzeń, bez strat na jakości i szybkości. Również streaming czy pobieranie aktualizacji będzie odbywać się bez obaw o zauważalną utratę prędkości internetu.