news

Gdzie ustawić router w domu, aby zwiększyć jego zasięg?

04-11-2022

Dzięki routerowi możesz cieszyć się dostępem do bezprzewodowej sieci w swoim domu. Z internetu Wi-Fi możesz korzystać na komputerze, telefonie i urządzeniach przenośnych. Jednak nie wszędzie zasięg urządzenia może być odpowiednio silny. Dlatego duże znaczenie ma samo ustawienie przekaźnika. Jak ustawić router w domu, by zwiększyć jego zasięg? Dowiedz się więcej.

Gdzie ustawić router w domu?

Odpowiednia lokalizacja routera w mieszkaniu ma duże znaczenie w kontekście jego działania. By sygnał radiowy był rozprowadzany równomiernie, należy umieścić go w centralnym punkcie domu. Jego zasięg będzie częściowo uzależniony od planu pomieszczeń i ewentualnych przeszkód terenowych, np. ścian, drzwi itp.
Gdzie ustawić router? Warto go potraktować tak, jak wiele innych sprzętów użytkowych. Umieszczenie go w niewidocznym miejscu, tylko po to, by nie rzucał się w oczy, może odbić się na jakości połączenia. Warto wygospodarować dla niego odrobinę przestrzeni – zwłaszcza że nowoczesne routery są bardzo estetyczne i nie zaburzają równowagi aranżacji wnętrza.

By zapewnić odpowiedni zasięg routera, warto ulokować go na szafce lub półce – najlepiej na wysokości ok. 1 metra nad ziemią. Niektóre urządzenia umożliwiają też zawieszenie na ścianie. Zadbaj przede wszystkim o to, by nadajnik nie był niczym zasłonięty – miał przed sobą otwartą przestrzeń.

Ustawienie routera – jak wpływa na funkcjonowanie sieci?

Samo ustawienie routera w mieszkaniu jest bardzo ważne z perspektywy właściwego działania bezprzewodowego internetu. W zależności od otoczenia sygnał będzie docierać do poszczególnych punktów mieszkania bez zakłóceń lub osłabiony. Odczują to zwłaszcza domownicy na co dzień korzystający z Wi-Fi w komputerach lub przenośnych urządzeniach.

Słabnący i przerywany sygnał

Słaby zasięg routera spowodowany złym ustawieniem może prowadzić do częstego zrywania połączenia. Sygnał zakłócany przez przeszkody będzie nieregularny – może niekontrolowanie słabnąć w niektórych sytuacjach.

Wydłużony czas przesyłania danych

Ograniczony zasięg wpływa także na tempo transferu danych pomiędzy urządzeniami. Plik, zwłaszcza o dużych rozmiarach, mogą pobierać i wysyłać się znaczne dłużej Utrudnienia podczas odtwarzania multimediów w wysokiej rozdzielczości Oglądanie seriali i filmów na telefonie lub tablecie bywa wygodne – zwłaszcza gdy można to robić np. w przydomowym ogrodzie. Jeśli jednak zasięg Wi-Fi jest tam słaby, użytkownik musi liczyć się z długim czasem ładowania multimediów.

Opóźnienia

Jeśli pracujesz z domu lub lubisz oglądać transmisje na żywo, słaby zasięg może stanowić utrudnienie. Osłabiony sygnał radiowy może prowadzić do częstego zrywania połączeń i opóźnień. To utrudnia komunikację, zwłaszcza podczas spotkań za pośrednictwem kamerek internetowych.

Ustawienie anten w routerze – czy ma znaczenie?

Na zasięg i moc sygnału routera wpływa nie tylko jego ustawienie. Wiele urządzeń ma wbudowane anteny, które można regulować wedle upodobań. Ich orientacja także wpływa na odbiór internetu w Twoim domu.

Liczba anten zależy od wybranego modelu routera. Ich ilość także ma znaczenie w kontekście mocy nadawanego sygnału. W przypadku połączenia światłowodowego warto wybrać nadajnik, który będzie wyposażony w co najmniej 4 anteny zewnętrzne. Jak ustawić anteny w routerze? W przypadku standardowego mieszkania w bloku wystarczy ustawić je pionowo. W ten sposób sygnał będzie emitowany w jednym kierunku.

W przypadku mieszkań o większej powierzchni (lub domów z wielokondygnacyjnych) część anten warto lekko odchylić. By zasięg docierał także do innych pięter, dobrym rozwiązaniem będzie także odchylenie jednej z nich do pozycji poziomej. W wielu przypadkach możliwości ustawienia anten zależą także od indywidualnych cech technicznych routera. Dlatego przed ich ustawieniem warto zapoznać się z instrukcją dodaną do urządzenia.

Słaby zasięg routera – co może być przyczyną? Jakie czynniki wpływają na osłabienie zasięgu routera?

• Grube ściany w budynku, • kondygnacje budynku – utrudniony odbiór sygnału na innych piętrach, • lustra – odbijają sygnał emitowany przez router, • meble, • elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, • sprzęty elektroniczne, m.in. telewizory, lodówki, mikrofalówki, urządzenia łączące się poprzez bluetooth itp.

Jak wzmocnić zasięg sygnału Wi-Fi?

W przypadku ograniczeń wynikających z zasięgu routera możesz sięgnąć po dodatkowe akcesoria, które wzmocnią sygnał urządzenia. Mowa o tzw. repeaterach, czyli wzmacniaczach sygnału Wi-Fi.

Ich zadanie polega na zduplikowaniu sieci utworzonej przez router. Po odebraniu sygnału tworzą podobną sieć, obejmującą inny obszar domu. Wzmacniacze sygnału zwykle dostępne są w formie niewielkich nadajników, które umieszcza się w gniazdku. Możesz rozmieścić kilka takich urządzeń w domu lub zabierać je do pomieszczeń, w których potrzebujesz wzmocnić sygnał w danym momencie.

Przeczytaj także: Internet radiowy a światłowodowy – czym się różnią? Co spowalnia internet? Poznaj przyczyny Internet mobilny – co to jest, jak działa, jaki wybrać?