news

Czym jest serwer DNS i do czego służy?

20-12-2022

Za wizualną częścią stron internetowych kryją się mechanizmy i narzędzia, które dla przeciętnego użytkownika sieci stanowią czarną magię. Jedną z nich jest serwer DNS. Choć wiele osób o nim nie słyszało, to m.in. dzięki temu rozwiązaniu mogą codziennie przeglądać dziesiątki stron w sieci. Czym jest serwer DNS i do czego służy? Dowiedz się więcej.

Serwer DNS – co to?

Skrót DNS oznacza angielskie określenie Domain Name System. To rozwiązanie, które służy do tłumaczenia adresów domen internetowych na język przeglądarek. Co to oznacza? By wyświetlić wybraną stronę w internecie, komputer musi połączyć się z serwerem, na którym znajduje się witryna. Gdy wpisujesz interesujący Cię adres w oknie przeglądarki, DNS przetwarza wprowadzony tekst na dane liczbowe odpowiadające adresowi IP docelowego serwera.

Do czego służy serwer DNS? To swoista baza danych przechowująca publiczne adresy IP. Każda strona internetowa dostępna w sieci jest powiązana z jednym z takich adresów. W ten sposób użytkownicy sieci zyskują dostęp do wybranych treści i danych. Nie muszą przy tym korzystać ze skomplikowanych ciągów liczb. Tłumaczenie słownych adresów i przekierowywanie na określony serwer to zadanie protokołu DNS.

Nad właściwym funkcjonowaniem serwerów DNS czuwają dwie organizacje – IANA (Internet Assigned Numbers Authority) oraz ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Ich zadanie nie polega jednak na rejestracji domen na serwerach – tym zajmują się np. operatorzy telekomunikacyjni. Powyższe instytucje dbają o odpowiednią organizację pracy serwerów i porządek w sieci.

Serwer DNS – jak to działa?

Choć od wpisania nazwy domenowej strony w przeglądarce do uzyskania rezultatu dzielą Cię zwykle jedynie ułamki sekund, to protokół DNS wykonuje w tym czasie kilka operacji, dzięki którym zyskujesz dostęp do wybranych treści. Jak działa ten protokół? Jego funkcjonowanie można opisać następująco:

• po wpisaniu nazwy domenowej wybranej strony w oknie przeglądarki protokół DNS wysyła do lokalnego serwera prośbę o przetłumaczenie domeny na adres IP; • stamtąd informacja zostaje przesłana dalej – do światowych serwerów, tzw. root servers; • tam zostaje zlokalizowany konkretny serwer, na którym znajduje się poszukiwana strona; • informacja zwrotna z adresem IP wybranej domeny zostaje przesłana z serwera DNS na komputer użytkownika; • po uzyskaniu powyższych danych komputer może nawiązać połączenie ze stroną.

Serwery DNS – poznaj ich rodzaje

Wiesz już, czym jest serwer DNS. Nie jest to jednak pojedyncze narzędzie, a złożony mechanizm umożliwiający błyskawiczne łączenie się z wybranymi witrynami. Za jego prawidłowe działanie odpowiadają cztery kategorie serwerów.

Rekursor DNS – to punkt pośredniczący między użytkownikiem internetu a serwerem nazw DNS. Jego zadanie polega na przesłaniu adresu strony WWW do serwera nazw. Odbiera również informację zwrotną umożliwiającą wyświetlenie witryny. Jego dodatkową funkcjonalnością jest przechowywanie danych o ostatnio odwiedzanych adresach.
Serwer nazw DNS – istnieje 13 głównych serwerów nazw. Łączą się z nimi wszystkie rekursory DNS. Po uzyskaniu zapytania rozpoznaje rozszerzenie wybranej strony i przesyła zapytanie do kolejnego serwera nazw.
Serwer nazw TLD – serwery TLD zawierają bazy nazw domen ze wspólnym rozszerzeniem, m.in. .com, .net, .pl itp. Domeny w serwerach TLD są segregowane wg dwóch kategorii – domeny ogólne najwyższego poziomu (.com, .org, .gov itp.) i domeny z kodem krajowym (.pl, .uk, .de itp.).
Autorytatywny serwer nazw – ten rodzaj serwera gromadzi dane o adresach stron i przypisanych im numerach IP. Po zidentyfikowaniu witryny przekazuje informacje z powrotem do serwerów DNS, skąd trafiają one do użytkowników.

Serwer DNS – czy wpływa na tempo ładowania stron internetowych?

To, w jakim tempie strona zostanie wyświetlona na ekranie Twojego urządzenia, zależy także od pracy serwera DNS. Na szybkość przekazywania informacji wpływa kilka czynników: • czas, jaki zajmie serwerowi zlokalizowanie konkretnego adresu IP; • fizyczny dystans dzielący komputer od serwera przechowującego dane o stronie; • struktura wybranego adresu WWW – zwłaszcza jeśli serwer musi przekazać kilka adresów stron jednocześnie.

Serwer DNS – czy można go zmienić?

Tworząc własną witrynę internetową, możesz zdecydować, jaki serwer będzie ją przechowywać. Od tego będzie zależeć m.in. poziom bezpieczeństwa, szybkość przesyłania danych do użytkowników i wygodna użytkowania witryny.

W pierwszej kolejności sprawdź, jaki serwer przechowuje Twoją aktualną stronę. Możesz to zrobić m.in. na stronie krajowego rejestru domen pod adresem dns.pl/whois. Dzięki powyższej bazie danych poznasz m.in. nazwę serwera, datę rejestracji domeny i okres, na jaki została zarejestrowana.

Większość użytkowników sieci korzysta z serwerów DNS oferowanych przez dostawców usług internetowych. Każdy użytkownik może jednak samodzielnie zdecydować o wyborze takiego serwera. Do dyspozycji internautów dostępne są zarówno rozwiązania darmowe, jak i płatne. Pierwsze niosą za sobą pewne ograniczenia, więc jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, warto zdecydować się na drugą opcję.

Przeczytaj także: Jaki internet domowy wybrać? Operator hurtowy a detaliczny jakie są różnice? Jaki wzmacniacz sygnału wi-fi wybrać?