news

Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia?

05-04-2023

Technologia światłowodowa z roku na rok zyskuje na popularności i staje się coraz powszechniejsza. Wielu użytkowników cieszy wizja ultra szybkiego dostępu do sieci – jednak część z nich ma obawy co do sposobu działania światłowodu. Czy korzystanie z takiego rozwiązania może odbić się na zdrowiu? Wyjaśniamy, jak działa światłowód w domu i czy technologia światłowodowa może być szkodliwa.

Jak działa światłowód?

Światłowód to specjalny przewód umożliwiający przesyłanie danych w postaci fal świetlnych. W jego wnętrzu znajduje się cienki rdzeń wykonany ze szkła kwarcowego. Rdzeń cechuje się dużą przeźroczystością, co umożliwia przekazywanie sygnału świetlnego z jednego końca przewodu na drugi. Fala świetlna przekazująca dane trafia do odbiorcy i zostaje odbita z taką samą prędkością. Dzięki temu światłowód jest w stanie przekazywać duże pakiety informacji, bez opóźnień w transmisji. To obecnie jedna z najszybszych metod połączenia internetowego.

Tutaj dowiesz się więcej na temat tego jak działa światłowód.

Przewód światłowodowy – z czego powstaje?

Najważniejszym elementem przewodu światłowodowego jest wspomniany już wcześniej rdzeń ze szkła kwarcowego. Wyglądem przypomina bardzo cienką nitkę – jego grubość to zaledwie 0,1 mm. Z zewnątrz rdzeń otoczony jest tzw. płaszczem. To warstwa wykonana z polimeru – jej zadaniem jest „zamknięcie” przesyłanej fali świetlnej wewnątrz rdzenia. W ten sposób możliwe jest szybkie i bezstratne przesyłanie informacji wewnątrz przewodu. Całość otoczona jest jeszcze dodatkowymi warstwami ochronnymi, które mają zabezpieczać światłowód przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Mimo iż sam przewód wykonany jest z tworzyw sztucznych, to nie zawiera materiałów, które miałyby negatywny wpływ na zdrowie użytkowników. Pod tym względem nie różni się od wielu innych kabli i przewodów, z których korzystamy na co dzień.

Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia?

Pytanie o ewentualną szkodliwość światłowodu bardzo często powraca wśród osób, które są zainteresowane tym rozwiązaniem. Warto więc podkreślić, że jest to technologia całkowicie bezpieczna. Jak dotąd żadne badania nie wykazały, żeby technologia FTTH miała w szkodliwy sposób wpływać na zdrowie lub życie użytkowników. Fale świetlne przekazywane są wewnątrz przewodów, a dzięki warstwom ochronnym nie wydostają się na zewnątrz.

Wielu monterów zaznacza jednak, by po ukończeniu prac związanych z doprowadzeniem światłowodu do domu, nie otwierać samodzielnie puszki abonenckiej, w której znajduje się przewód. Osoby bez doświadczenia w pracy z przewodem światłowodowym mogą go uszkodzić, co będzie skutkować brakiem dostępu do internetu.

Czy światłowód emituje promieniowanie elektromagnetyczne?

Wiele tradycyjnych przewodów i kabli miedzianych stosowanych na co dzień w domach emituje tzw. promieniowanie elektromagnetyczne. Nie ma z nim natomiast do czynienia w przypadku światłowodu. Sieć optyczna, jaką jest światłowód, przekazuje dane bez wykorzystania dodatkowych źródeł zasilania, które emitowałyby takie promieniowanie. Sygnał świetlny przechodzi swobodnie między nadawcą a odbiorcą.

Światłowód i promieniowanie laserowe

Jedynym rodzajem promieniowania emitowanym przez światłowód jest tzw. promieniowanie laserowe. Nie jest ono jednak widoczne dla ludzkiego oka. Czy promieniowanie laserowe wytwarzane przez światłowód może być szkodliwe? Nie – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Jak już podkreślaliśmy wcześniej, monterzy ostrzegają użytkowników przed samodzielnym otwieraniem puszki abonenckiej ze spawem światłowodowym. Szkodliwe może być także zaglądanie do gniazdek puszki z użyciem przyrządów optycznych, np. lupy, teleskopu lub lornetki. Warto więc zachować wszelkie środki ostrożności i stosować się do zaleceń specjalistów.

Internet bezprzewodowy – czy Wi-Fi jest szkodliwe dla zdrowia?

W wielu przypadkach światłowód to tylko jeden z elementów domowej sieci internetowej. Sygnał doprowadzony do gospodarstwa domowego jest później rozsyłany do urządzeń za pomocą Wi-Fi. W głowach wielu użytkowników rodzi się więc kolejne pytanie – czy Wi-Fi jest szkodliwe dla zdrowia?

Wi-Fi to nowoczesny standard sieci bezprzewodowej. Obsługujące go routery emitują sygnał w zakresie częstotliwości 2,5 GHz oraz 5 GHz. Samo urządzenie emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Jego poziom jest jednak znacznie niższy od tego, które emitują m.in. telefony komórkowe. W tym przypadku również nie wykazano, by korzystanie z Wi-Fi w obrębie gospodarstwa domowego mogło mieć negatywny wpływ na zdrowie użytkowników sieci.

Przeczytaj także: Światłowód – obalamy popularne mity Światłowód w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – co warto wiedzieć? Co robić w przypadku awarii światłowodu?