news

Co to jest certyfikat SSL? Dlaczego Twojej strona musi go mieć?

13-02-2023

W internecie nie brakuje miejsc, które wymagają od użytkowników posługiwania się prawdziwymi danymi. Bankowość online, urzędy, a nawet sklepy internetowe – to tylko kilka tych najpopularniejszych. Przekazywanie poufnych informacji wymaga właściwej ochrony – stąd rozwiązania takie jak certyfikat SSL. Czym jest i w jakich sytuacjach okaże się niezbędny?

Certyfikat SSL – co to jest?

SSL (skrót od Secure Sockets Layer) to protokół sieciowy wykorzystywany do zachowania bezpieczeństwa połączeń internetowych. To popularny i powszechnie stosowany standard szyfrowania gwarantujący zabezpieczenie poufnych danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem.

Stosuje się go, by zabezpieczyć użytkowników przed ewentualnym wyciekiem wrażliwych informacji. Certyfikat SSL chroni m.in. dane osobowe, informacje adresowe, adresy skrzynek e-mail, hasła oraz dane stosowane w bankowości internetowej. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że posługując się wybraną stroną, nie są narażeni na szkodliwe ataki i kradzież danych przez cyberprzestępców.

Jak działa protokół SSL?

Działanie protokołu SSL opiera się na wymianie informacji między urządzeniem, które łączy się z internetem a wybraną stroną. Komputer użytkownika przesyła prośbę o potwierdzenie autentyczności certyfikatu. Z serwera otrzymuje plik danych, na którego podstawie może stwierdzić, czy wybrane połączenie będzie bezpieczne. Dopiero po sprawdzeniu certyfikatu SSL przeglądarka może przekazać zaszyfrowane dane.

SSL – jakie są rodzaje certyfikatów?

Instytucje i firmy posiadające strony internetowe mogą skorzystać z trzech rodzajów certyfikatów SSL. Każdy z nich chroni poufne informacje w ten sam sposób. Rodzaj certyfikatu jest przyznawany na podstawie różnych wytycznych. Certyfikaty SSL można podzielić na: • DV (Domain Validation) – do uzyskania takiego certyfikatu konieczna jest jedynie weryfikacja wskazanej domeny; • OV (Organization Valdation) – weryfikacja obejmuje nie tylko domenę, ale także działalność wnioskującą o przyznanie certyfikatu; • EV (Extended Validation) – to najwyższy rodzaj certyfikatu. By go uzyskać, konieczne jest pełne uwierzytelnienie podmiotu wnioskującego. W tym przypadku proces przyznania certyfikacji może się wydłużyć.

Strona z certyfikatem SSL – jak ją rozpoznać?

Podczas korzystania z wybranej strony można łatwo sprawdzić, czy zbierane przez nią dane są chronione certyfikatem SSL. Na co należy zwrócić uwagę?

Przedrostek https:// w adresie strony – standardowy przedrostek stosowany w adresach internetowych to http://. Dodanie na końcu litery s oznacza szyfrowane i zabezpieczone połączenie. • Symbol kłódki obok adresu – dodatkowa ikona oznaczająca bezpieczne połączenie. Można ją znaleźć obok paska adresowego. Po kliknięciu w symbol kłódki pojawią się szczegóły dotyczące certyfikatu. • Szczegółowe informacje na temat certyfikatu – po kliknięciu w ikonę kłódki zyskasz dostęp do informacji o ważności certyfikatu oraz podmiocie, który dokonał weryfikacji.

Certyfikat SSL – jakie korzyści oferuje?

Zastosowanie certyfikatu SSL przynosi wiele korzyści, zarówno twórcom witryny, jak i użytkownikom: • podnosi wiarygodność strony – dzięki SSL użytkownik może mieć pewność, że wprowadzenie na stronie poufnych danych nie będzie oznaczać ich utraty; • zapewnia bezpieczeństwo danych – wysoki standard szyfrowania uniemożliwia wyciek wrażliwych danych; • stanowi zabezpieczenie przed cyberprzestępczością – dane wprowadzone na takiej stronie są chronione przed przechwyceniem przez osoby trzecie; • zapewnia lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach – troska o bezpieczeństwo użytkowników strony jest premiowana wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania;
• SSL to powszechny standard szyfrowania – standard SSL jest stosowany globalnie, dlatego sprawdzi się także na stronach kierowanych do zagranicznych odbiorców.

Jakie strony powinny korzystać z certyfikatu SSL?

Certyfikat SSL to rozwiązanie szczególnie istotne w przypadku stron, na których dochodzi do rejestracji i przechowywania wrażliwych danych użytkowników. Zaliczają się do nich witryny z bankowością online, instytucje oferujące usługi finansowe, sklepy internetowe, urzędy, strony firmowe i wiele innych.

Brak informacji o certyfikacie SSL – co robić?

Popularne przeglądarki internetowe automatycznie informują internautów o tym, że wybrana strona nie posiada certyfikatu SSL. Takie ostrzeżenie również pojawia się przy adresie domeny – można tam znaleźć komunikat o treści: Niezabezpieczona. W takiej sytuacji należy zrezygnować z dalszego korzystania ze strony. Wprowadzenie na niej poufnych danych może mieć negatywne konsekwencje.

Przeczytaj także: Jaki internet domowy wybrać? Sprawdź, czym się kierować Adres IP – czym jest i jak go sprawdzić Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać?