news

Co spowalnia internet? Poznaj przyczyny

19-05-2022

Zdarza się, że Twój domowy internet nie spełnia oczekiwań względem prędkości i stabilności? Zależy Ci na tym, by jakość połączenia była możliwie jak najwyższa? Dowiedz się, co spowalnia internet. Sprawdź, co możesz zrobić w obliczu takiego problemu.

Co spowalnia internet?

Zakłócenia w połączeniu internetowym to problem, który może znaczenie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie chodzi tu wyłącznie o rozrywkę – w końcu wiele osób wykonuje dziś swoje zawodowe obowiązki z domowych biur. W takiej sytuacji spowolnienie łącza lub całkowita utrata połączenia mogą oznaczać np. nieobecność na ważnym spotkaniu oraz problem z dotrzymaniem terminu. Jednocześnie wybierając usługi konkretnego dostawcy, klienci oczekują prędkości określonej w ofercie. Warto pamiętać jednak, że właściwe działanie sieci zależy od wielu czynników. Co spowalnia internet?

Lokalizacja nadajnika Wi-Fi – zbyt duża odległość użytkownika od nadajnika WiFi lub niewłaściwe usytuowanie nadajnika WiFi może mieć bardzo duży wpływ na spadek prędkości internetu. Jeśli sygnał jest blokowany np. przez meble, ściany lub inne urządzenia elektroniczneto nie będzie on docierać do odbiorcy w pełnej mocy.
Obecność złośliwego oprogramowania – jeśli Twoje urządzenie zostało zainfekowane wirusami, jego sprawność ulegnie obniżeniu. Uszkodzony system będzie nie tylko gorzej działać, ale także wolniej odbierać dane z sieci. • Zbyt duże obciążenie przyłącza internetowego – to, co spowalnia internet to także aktualne obciążenie łącza – im więcej domowników jednocześnie korzysta z jednego łącza, tym prędkość transferu dla pojedynczego urządzenia jest niższa.
Duże obciążenie systemu operacyjnego – na spowolnienie połączenia może wpływać także przeprowadzanie kilku dużych operacji jednocześnie, które obciążają procesor oraz prędkość zapisu na dysku.
Stan infrastruktury sieci domowej lub operatora telekomunikacyjnego – na jakość połączenia wpływają także fizyczne problemy, jak np. stan routera i okablowania. Upewnij się, że wszystkie przewody są właściwie połączone. Sprawdź je również pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Spadek prędkości może wynikać także z prac budowlanych lub awarii sieci w okolicy.
Ograniczenia związane z przekroczeniem limitu danych – jeśli Twoja umowa z dostawcą internetu obejmuje wykorzystanie określonych danych pakietowych, to po ich przekroczeniu prędkość połączenia może się znacząco obniżyć.

Jak sprawdzić prędkość łącza internetowego?

Co zrobić, jeśli internet wolno chodzi? Pierwszym krokiem powinno być ustalenie przyczyny problemu. Może w tym pomóc sprawdzenie prędkości łącza internetowego.

Prędkość łącza internetowego możesz sprawdzić w ciągu kilku chwil, korzystając z darmowych testów dostępnych w sieci. Wystarczy odwiedzić wybrany adres, by narzędzie dokonało niezbędnych pomiarów i przedstawiło analizę uzyskanych wyników. Test łącza powinien być wykonany na komputerze podłączonym do routera łączem kablowym a nie poprzez WiFi. Należy pamiętać, że osiągnięcie wysokich prędkości możliwe jest tylko ze sprzętem o dobrych parametrach (znaczenie ma nie tylko procesor czy pamięć RAM ale również prędkość zapisu twardego dysku).

W przypadku znacznego spowolnienia internetu warto także skontaktować się z operatorem, by upewnić się, czy problemy nie wynikają z ogólnego obciążenia sieci.

Tutaj przeczytasz jak przyspieszyć domowy internet.

Co zrobić, jeśli internet wolno chodzi?

Zadbaj o właściwe usytuowanie nadajnika WiFi – właściwe umiejscowienie daje gwarancję prawidłowego działania urządzenia. Ustaw go w centralnym punkcie domu w otwartej przestrzeni. Dzięki temu zyskasz pewność, że sygnał będzie docierać równomiernie do wszystkich pomieszczeń. Urządzenie najlepiej ustawić na wysokości ok. 1 metra.
Zadbaj o wzmocnienie sygnału bezprzewodowego – jeśli spadek jakości wynika z ograniczeń związanych z odległości od nadajnika WiFi, możesz wzmocnić sygnał za pomocą repeatera Wi-Fi. Zainstaluj go w miejscu, gdzie sieć zaczyna słabnąć, a wzmacniacz rozszerzy zasięg internetu. • Monitoruj obciążenie sieci – w zakładce „sieć” w menedżerze zadań, możesz sprawdzić, jak poszczególne programy wpływają na prędkość przepływu danych. Wyłącz aplikacje, których w danym momencie nie używasz.
Zabezpiecz domowy internet hasłem – problem obciążenia sieci może wynikać także z dodatkowej aktywności „nieproszonych gości” w Twojej sieci. Upewnij się, że nikt nie ma dostępu do Twojego łącza, ustawiając hasło. • Zabezpiecz się przed złośliwym oprogramowaniem – zadbaj o regularne czyszczenie systemu i zabezpiecz urządzenia programami antywirusowymi. • Zaktualizuj oprogramowanie – zaktualizowana przeglądarka może być lepiej zoptymalizowana pod kątem pobierania danych z sieci. Dzięki temu strony i multimedia będą ładować się szybciej. • Wybierz ofertę internetu światłowodowego – nowoczesne połączenie światłowodowe zapewnia dużą prędkość pobierania i wysyłania danych, a jednocześnie jest niezwykle stabilne. Dzięki temu użytkownicy nie mają problemów ze spadkami jakości połączenia.