news

Co robić w przypadku awarii światłowodu?

18-05-2022

Światłowód należy do najmniej awaryjnych nośników informacji. Internet dostarczany za jego pośrednictwem rzadko sprawia problemy. Wynika to bezpośrednio z budowy światłowodu – przewody nie nagrzewają się, nie iskrzą, spada więc ryzyko awarii wywołanej spięciem elektrycznym. Jednak również światłowód, jak każde inne narzędzie, może ulec uszkodzeniu. Jak sobie z nimi poradzić? Sprawdzamy, jak sprostać problemom z internetem.

Światłowód – charakterystyka

Na początek przypomnijmy sobie, czym jest światłowód. To niezbędne do zrozumienia sposobu działania tego typu łącza. Światłowód do przesyłania informacji wykorzystuje fale świetlne, które pulsują zdecydowanie szybciej od fal radiowych. Właśnie dzięki temu internet działa tak sprawnie i rzadko ulega awariom.

Jak przy każdym rodzaju łącza, tutaj również mogą pojawić się pewne kłopoty. Choć prawdopodobieństwo awarii światłowodu jest niskie, to wciąż istnieje. Problem z połączeniem, niska wydajność, niestabilność przesyłania i odbioru danych – niezależnie od tego, z czym mamy do czynienia, powinniśmy wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. W pierwszej kolejności należy upewnić się czy przypadkiem źródło problemu nie występuje w sieci domowej.

Problemy z internetem – jak się objawiają?

Awaria internetu może objawiać się na kilka sposobów. Najczęściej spotykane problemy to:

• brak dostępu do internetu, • niestabilne połączenie, • osiągane niskie przepływności.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z każdym z nich jest ustalenie, co faktycznie się dzieje. Niektóre problemy jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie, inne z kolei będą wymagać pomocy fachowca.

Na początku warto skorzystać z pomiaru prędkości łącza – tzw. speedtestu dostępnego z poziomu przeglądarki. W ten sposób zbadamy opóźnienie, jitter oraz osiągane prędkości. Należy pamiętać, że osiągnięcie wysokich prędkości możliwe jest tylko ze sprzętem o dobrych parametrach (znaczenie ma nie tylko procesor czy pamięć RAM ale również prędkość zapisu twardego dysku). Jeśli jednak nasz problem z internetem dotyczy całkowitego braku połączenia, trzeba podjąć kolejne kroki.

Awaria światłowodu – jak sobie z nią poradzić?

Zacznijmy od sprawdzenia, czy problem występuje tylko na urządzeniu, z którego korzystamy, czy również na innych urządzeniach domowych. W tym celu zbadajmy dostęp do sieci na innych urządzeniach, np. na telefonie czy laptopie. Jeśli bez utrudnień będą się one łączyć z internetem, możemy mieć pewność, że problem jest na naszym urządzeniu. Z kolei jeżeli i tutaj pojawią się problemy, czas przejść do kolejnego kroku.

Jeśli internet nie działa na żadnym z urządzeń końcowych, problem może być na routerze. Zacznijmy od prostego resetu prądowego tego urządzenia. Wyłączamy go poprzez odłączenie od zasilania, czekamy kilka minut, po czym ponownie włączamy. Taki prosty zabieg może poskutkować powrotem stabilnego łącza. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli i to nie zadziała, powinniśmy sprawdzić czy jest dostępna nowa wersja oprogramowania i wykonać aktualizację routera. Warto zajrzeć do instrukcji urządzenia, by sprawdzić, jak tego dokonać. Wszystkie te zabiegi powinny poskutkować powrotem sieci, o ile problem z internetem był na routerze.

Awaria internetu – kontakt z dostawcą

Bywa jednak i tak, że żaden z tych zabiegów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Co robić w takiej sytuacji? Choć awarie światłowodu zdarzają się rzadko, to – żeby je wykluczyć – najlepiej skontaktować się bezpośrednio z dostawcą internetu. Pozwoli nam to zasięgnąć opinii u źródła i, w razie potrzeby, umówić się z serwisantem, który kompleksowo zajmie się usunięciem problemu z internetem.

Światłowód najmniej podatny na awarie

Warto pamiętać, że światłowód zbudowany jest w sposób, minimalizujący ryzyko wystąpienia awarii. Dzięki temu problemy pojawiają się dziś stosunkowo rzadko. Jest to zasługa nie tylko samej technologii, ale również stosowanej w jej ramach ochrony.

W trakcie montowania kabli światłowodowych stosuje się nowoczesne metody izolacji, które pozwalają bezpiecznie, bez ryzyka przeprowadzać je pod ziemią lub na słupach i izolować przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Dzięki temu światłowody rzadko ulegają awariom. Przewody z włókna szklanego nie nagrzewają się, nie iskrzą, nie ulegają stopieniu ani uszkodzeniu w wyniku spięcia elektrycznego. Samo korzystanie ze światłowodu minimalizuje więc również ryzyko związane z uszkodzeniem podpiętego do sieci sprzętu. Wybierając internet światłowodowy, wybieramy najmniej awaryjną technologię, która dodatkowo zapewnia komfort użytkowania, najwyższą prędkość oraz stabilność połączenia.