news

Co daje światłowód? Dlaczego warto z niego korzystać?

23-03-2022

Zalety światłowodu – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Wiele osób nie jest dzisiaj w stanie wyobrazić sobie życia bez dostępu do internetu. W sieci można się uczyć, pracować, kontaktować z przyjaciółmi i rodziną. Dzięki internetowi wiele codziennych obowiązków możesz wykonywać wygodnie – bez wychodzenia z domu. Warunkiem jest posiadanie szybkiego i sprawnego łącza. Dlatego warto stawiać na nowoczesne rozwiązania. Poznaj zalety światłowodu.

Zalety światłowodu – czy to najszybszy internet?

Pod nazwą światłowód kryje się połączenie internetowe, wykorzystujące fale świetlne. Aktualnie to najszybszy i najsprawniejszy rodzaj łącza dostępny dla użytkowników indywidualnych. Dzięki temu, że zamiast fal radiowych działa on za pośrednictwem fal świetlnych, jest zdecydowanie odporniejszy na różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne. W efekcie użytkownicy światłowodu znacznie rzadziej zgłaszają awarie. Co daje światłowód?

Oto największe zalety światłowodu:

1. Największa prędkość pobierania – bardzo duża przepustowość łącza światłowodowego pozwala bez przeszkód korzystać z Internetu. Prędkość pobierania to nawet 1Gb/s, co oznacza, że na wszystkie żądania sieć reaguje natychmiastowo, bez żadnych opóźnień. Bez problemu możesz oglądać telewizję na żywo lub odtwarzać filmy w wysokiej jakości bez szkody dla obrazu i dźwięku. Nie musimy się również martwić długim ładowaniem nagrania – wszystko dzieje się na bieżąco, umożliwiając komfortowy seans. Nawet przy kilku użytkownikach domowych korzystających z tego samego łącza!

2. Niska awaryjność – to duża zaleta światłowodu. Dzięki wykorzystywaniu fal świetlnych zamiast radiowych rozwiązanie cechuje się zdecydowanie niższą awaryjnością. Możesz z niego korzystać bez obaw o to, że w trakcie ważnego spotkania online stracisz łączność. Łącze światłowodowe jest również odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wiatr, deszcz czy śnieg nie zakłócą stabilności połączenia.

3. Duża prędkość wysyłania danych – podobnie jak odbieranie danych, również ich przesyłanie jest znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnych połączeń. Śmiało możesz udostępniać duże pliki audio lub wideo, prowadzić spotkania i konferencje, brać udział w internetowych rozgrywkach. Internet na pewno Ci tego nie utrudni.

4. Rozwiązania dla graczy – każdy gamer doceni szybkość światłowodu, do którego głównych zalet należy niemal całkowity brak opóźnień. Ping, czyli parametr, który określa opóźnienia w transmisji, w przypadku światłowodu może osiągać rezultaty na poziomie poniżej 50 ms.

Światłowód – czy połączenie jest bezpieczne?

Coraz więcej osób z roku na rok decyduje się na montaż światłowodu w domu lub firmie. Nic dziwnego – zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – czy połączenie jest bezpieczne. Tutaj również nie ma wątpliwości – nie występują żadne przesłanki, które mogłyby sprawić, że internet światłowodowy będzie nieść za sobą jakieś ryzyko.

Sam kabel światłowodowy został zaprojektowany tak, by bez zakłóceń pracować nawet 40 lat. Stworzony z włókna szklanego może przewodzić światło dużo dłużej – warunkiem jest szczelność warstw ochronnych. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo związane z intensywnym użytkowaniem – nawet w trudnych warunkach.

Co więcej, używanie światłowodu nie niesie za sobą ryzyka związanego z promieniowaniem elektromagnetycznym. Nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków zdrowotnych użytkowania internetu światłowodowego.

Internet światłowodowy – kto na nim skorzysta?

Nowoczesność, stabilność i szybkość internetu światłowodowego czyni go doskonałym rozwiązaniem zarówno do domów, jak i zakładów pracy. Wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność, łącze to sprawdzi się doskonale.

Zalety światłowodu docenią nie tylko gracze, którym zależy na możliwie najszybszym przepływie informacji. Światłowód może ułatwić także wykonywanie obowiązków zawodowych, naukę online, prowadzenie szkoleń i spotkań. Na bezpiecznym i szybkim połączeniu skorzystają także ci, którzy regularnie korzystają z usług banków i urzędów przez internet. W jaki sposób dołączyć do sieci światłowodowej? Dzięki interaktywnej mapie NEXERY możesz sprawdzić, czy Twój adres znajduje się w obrębie regionów objętych dostępem do sieci światłowodowej. Znajdziesz tam także listę dostępnych operatorów działających w Twojej okolicy. Skontaktuj się z wybranym dostawcą usług telekomunikacyjnych, by określić termin budowy przyłącza i uruchomienia usługi.