news

Budowa przyłącza światłowodowego – jak rozkładają się koszty?

11-05-2022

Interesuje Cię dostęp do szybkiego internetu i chcesz dowiedzieć się, jaki jest koszt podłączenia światłowodu do domu lub firmy? Kto finansuje budowę całej instalacji? Jakie koszty ponoszą klienci końcowi? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak przebiega budowa sieci światłowodowej?

Żeby móc lepiej przedstawić rozkład kosztów związanych z powstawaniem sieci światłowodowej, warto na początek pokrótce przybliżyć proces jej budowy.

Etap powstania sieci na konkretnym obszarze inicjuje operator hurtowy, czyli NEXERA. Prace rozpoczynają się od zebrania zgód od mieszkańców na budowę sieci światłowodowej, następnie przygotowywany jest projekt budowlany w danym regionie. Na całość inwestycji składają się tzw. paczki obejmujące działaniem nawet do kilku miejscowości.

Gdy operator hurtowy uzyska wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia, może przystąpić do budowy światłowodu. Od tego momentu usługa będzie dostępna dla mieszkańców w ciągu kolejnych 9 miesięcy.

Kto finansuje budowę sieci światłowodowej?

Właścicielem wybudowanej sieci dostępowej Fiber to The Home (FTTH) jest NEXERA i to my wraz z udziałowcami finansujemy taką inwestycję. Jako operator hurtowy ponosimy wszystkie koszty związane z doprowadzeniem przyłącza w konkretnych regionach.

W budowie sieci dostępowej korzystamy także z dodatkowych środków pochodzących z Funduszu Europejskiego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Taka forma wsparcia ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia rozwoju infrastruktury światłowodowej w Polsce. To także kolejny etap w procesie postępującej cyfryzacji oraz rozwoju biznesu, edukacji i nowoczesnych technologii.

Podłączenie przewodu światłowodowego – operatorzy

Kolejnym etapem w dostarczeniu internetu światłowodowego do odbiorców końcowych, jest podpisanie umów z operatorami telekomunikacyjnymi. To właśnie operatorzy detaliczni ponoszą dalsze koszty związane z podłączeniem się do Punktów Wymiany Ruchu obecnych w Regionach NEXERY i koszty aktywnego korzystania z sieci.

W ramach współpracy z operatorami NEXERA zawarła już blisko 50 umów na udostępnienie sieci światłowodowej dystrybutorom detalicznym. Na liście dostawców znajdują się zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne marki, m.in. T-Mobile, UPC, Vectra, Orange, Plus, Netia i wiele innych. Pełną listę dostępnych operatorów znajdzieszTUTAJ

Jaki jest koszt podłączenia światłowodu do domu jednorodzinnego?

Ostatni etap budowy sieci światłowodowej to udostępnienie szybkiego internetu odbiorcom końcowym. Z takiego połączenia mogą skorzystać klienci prywatni, firmy, szkoły i inne podmioty.

By móc skorzystać z dostępu do światłowodu należy sprawdzić jego dostępność w okolicy na mapie światłowodowej NEXERY. Po wpisaniu swojego adresu uzyskasz szczegółowe informacje o możliwości podłączenia do sieci.

Jeśli sieć światłowodowa przy Twoim adresie jest gotowa, możesz skontaktować się z operatorem detalicznym. Na mapie znajdziesz także listę operatorów z Twojej okolicy, którzy mają w swojej ofercie internet światłowodowy NEXERY. W wielu przypadkach zyskasz możliwość wyboru nawet spośród 10 różnych operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki temu możesz dopasować warunki oferty do Twoich potrzeb. Po wyborze operatora pozostaje skontaktować się z nim, a następnie umówić termin budowy przyłącza i rozpoczęcia usługi.

Jak w takim razie prezentuje się koszt podłączenia światłowodu do domu jednorodzinnego lub mieszkania? W tym przypadku wszelkie opłaty związane z wykonaniem podłączenia bierze na siebie dostawca usługi. Ty, jako użytkownik sieci dokonujesz jedynie opłaty instalacyjnej (od 1 do 100 zł, w zależności od oferty operatora) oraz abonamentowej w ramach wybranego pakietu internetowego.

Rozwój sieci światłowodowej w najbliższych latach

Obecnie internet światłowodowy NEXERY jest dostępny w 4 Regionach: Warmińsko-Mazurskim, Kujawsko-Pomorskim z Mazowszem, Łódzkim oraz Świętokrzyskim. Wciąż planujemy jednak rozszerzać zasięg sieci, a wsparcie w tym procesie ma zapewnić 1 mld zł finansowania uzyskany od konsorcjum banków w 2021 roku. To olbrzymie wsparcie, które pozwoli dotrzeć z internetem światłowodowym do kolejnych miejscowości na terenie kraju.

Jeśli wciąż czekasz na budowę sieci światłowodowej w Twojej okolicy, zachęcamy do regularnego śledzenia komunikatów na naszej stronie. Znajdziesz tu wszystkie informacje na temat planowanych połączeń oraz statusu budowy w wybranych miejscowościach.