news

Bezpieczny internet – jak założyć kontrolę rodzicielską? Poradnik

11-08-2022

Współcześnie dzieci od najmłodszych lat obcują z internetem. To dla nich źródło rozrywki, wiedzy oraz miejsce do utrzymywania kontaktu z rówieśnikami. Nie zawsze jest ono jednak w pełni bezpieczne. Czasem treści nieprzeznaczone dla oczu maluchów mogą ukradkiem przedostać się na ekrany smartfonów lub komputerów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich przed tego typu zawartością. Jak założyć blokadę rodzicielską? Jak działa to rozwiązanie? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Blokada rodzicielska – co to takiego?

Kontrola rodzicielska to popularne określenie narzędzi, które umożliwiają blokowanie niepożądanych treści na urządzeniach obsługiwanych przez nieletnich. Ich celem jest zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa w sieci poprzez ograniczenie sytuacji, w których mogą mieć one dostęp do materiałów nieodpowiadających ich grupie wiekowej.

Tego typu rozwiązania są dostępne na różnych urządzeniach – zarówno komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i sprzętach przenośnych. Mogą przybrać formę konkretnych ustawień, np. w przeglądarce, lub gotowej do pobrania aplikacji.

Przed czym chroni blokada rodzicielska? Blokada rodzicielska to dość szerokie pojęcie, które dotyczy zarówno blokowania określonych treści, jak i sposobów korzystania z wybranego urządzenia. W pierwszej kolejności stanowi zabezpieczenie przed:

• dostępem do pornografii i erotyki, • treści promujących wulgarny język i przemoc, • materiałów, w których występuje m.in. hazard, alkohol, używki.

Samo założenie kontroli rodzicielskiej może określać także możliwości dziecka w kontekście korzystania z sieci. Aplikacja zabezpieczająca może zablokować możliwość dokonywania zakupów w sklepach internetowych. Jednocześnie stanowi metodę na skrócenie czasu spędzanego przed ekranem. Niektóre rozwiązania oferują określenie godzinowego limitu korzystania z sieci. Dodatkowo blokady umożliwiają szybką reakcję na niepokojące zachowania lub wiadomości, z jakimi dzieci mogą zetknąć się, będąc online.

Jak założyć blokadę rodzicielską na laptopie?

Pierwszym elementem, który mogą zastosować rodzice w ramach blokady rodzicielskiej, są podstawowe ustawienia dostępne w ramach urządzenia. W przypadku systemu Windows informacje o aktywności dziecka w sieci może uzyskać administrator urządzenia. Wystarczy przy zakładaniu profilu określić jego rodzaj – konto dla dziecka. To umożliwia zarządzanie jego pełnymi ustawieniami oraz oferuje dostęp do szczegółowych raportów i zaawansowanych ustawień.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku urządzeń Apple. W systemowych preferencjach znajdziesz osobną opcję Kontrola rodzicielska. Za jej pomocą możesz utworzyć osobny profil dla swojego dziecka. Dzięki temu możesz określić, z jakich aplikacji, witryn i gier Twoje dziecko może korzystać.

Jak założyć blokadę rodzicielską na telefon?

W przypadku telefonów uruchomienie blokady rodzicielskiej warto rozpocząć od konfiguracji ustawień sklepu z aplikacjami. Zarówno w Google Play, jak i w App Store istnieje możliwość ograniczenia dostępu do wybranych treści nieletnim użytkownikom. Dzięki nim możesz wybrać, z jakich opcji może korzystać Twoje dziecko. Takie ustawienia pozwalają określić:

• zawartość sklepu dostępną dla najmłodszych (np. według wybranej kategorii wiekowej); • możliwości dokonywania samodzielnych zakupów; • z jakich treści multimedialnych może korzystać dziecko. Aplikacja pozwala ograniczyć dostęp do muzyki i filmów z nieodpowiednią zawartością.

Ograniczenia w sklepach mogą bazować nie tylko na kategoriach wiekowych określonych przez twórców, ale także na ocenach wystawionych przez użytkowników.

Jak założyć blokadę rodzicielską dla poszczególnych systemów operacyjnych?

Google Play – w aplikacji wybierz zakładkę Ustawienia > Kontrola rodzicielska.
App Store – Wybierz opcję Ustawienia > Czas przed ekranem > Ograniczaj treść i prywatność > Zakupy w iTunes Store i App Store. Następnie wybierz interesujące Cię opcje.

W obu przypadkach dostęp do ustawień jest możliwy tylko w przypadku wpisania właściwego kodu PIN określonego przez właściciela urządzenia.

Kontrola rodzicielska – jaką aplikację wybrać?

Poza podstawowymi ustawieniami w obrębie urządzenia możesz skorzystać również z dedykowanych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. W sieci nie brakuje zarówno darmowych, jak i płatnych blokad umożliwiających ochronę najmłodszych w internecie. Wśród bezpłatnych rozwiązań można wyróżnić:

Google Family Link – darmowa aplikacja, do zainstalowania zarówno na telefonie dziecka, jak i rodzica. Umożliwia automatyczne filtrowanie treści oraz ich segregację według własnych upodobań.
Norton Family – aplikacja dostępna zarówno na urządzenia iOS, jak i Android. Oferuje 4 opcje filtrowania treści i synchronizuje dane z urządzeniem rodziców w czasie rzeczywistym. •Kids360 – umożliwia ustawienie limitów czasowych na wybrane gry i aplikacje. Zawiera także system nagród wpływający na utrzymanie dyscypliny u najmłodszych. •Qustodio – posiada aż 30 różnych kategorii filtrowania treści. Aplikacja posiada opcję ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem telefonu. Jednocześnie oferuje możliwość śledzenia lokalizacji dziecka w czasie rzeczywistym.
Mobicip – aplikacja zawiera 18 kategorii filtrowania. Umożliwia śledzenie lokalizacji dla kilku osób jednocześnie. Dodatkowo oferuje opcję udostępnienia kalendarza, dzięki czemu na bieżąco możesz określać limity korzystania z urządzeń.
Bark – umożliwia monitorowanie treści dostępnych na różnych portalach społecznościowych.

Dzięki aplikacjom rodzice mogą monitorować i śledzić działania swoich dzieci w przestrzeni urządzeń cyfrowych. Aplikacje działają na zasadzie filtra – pozwalają na zarządzanie dostępem do odpowiednich (lub niewłaściwych) treści. Rodzic może decydować o tym, co powinno oglądać jego dziecko. Aplikacje stanowią więc niezwykle pomocne narzędzie, które umożliwia sprawowanie większej kontroli nad zachowaniami pociech w Internecie.

Dlaczego warto korzystać z kontroli rodzicielskiej?

Stosowanie kontroli rodzicielskiej jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa danych – Twoich i Twojego dziecka. Unikniesz w ten sposób udostępniania wrażliwych informacji niewłaściwym osobom. To także ochrona przed dokonywaniem nieautoryzowanych płatności w aplikacjach zawierających dane płatnicze.

Internet bywa nieprzewidywalny, zwłaszcza w rękach dzieci, które nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób bezpiecznie się w nim poruszać. Stosowanie blokady rodzicielskiej może mieć wymiar wychowawczy. Określając limit korzystania z urządzenia, dbasz o kształtowanie się jego dobrych nawyków. Brak dostępu do wybranych aplikacji i gier może pozytywnie wpłynąć na poziom koncentracji u najmłodszych. Co więcej, dostęp do treści pokazujących przemoc i wulgarność w młodym wieku może stanowić dodatkowe zagrożenie wychowawcze. Stosowanie blokady rodzicielskiej znacząco ogranicza to ryzyko.