news

Atak DDoS? Jak się przed nim bronić i o czym należy pamiętać?

14-02-2023

Atak DDoS to duże zagrożenie, które może sparaliżować firmę i utrudnić jej funkcjonowanie na dłuższy czas. Warto więc rozpoznać zagrożenie, by móc odpowiednio zareagować. Czym są ataki DDoS? Dowiedz się więcej.

Atak DDoS – co to takiego?

DDoS to forma ataku hakerskiego, mająca na celu sparaliżowanie sieci lub systemów komputerowych. To jeden z najbardziej powszechnych metod stosowanych przez cyberprzestępców.

Ataki DDoS (skrót od Distributed Denial of Service) to w wolnym tłumaczeniu rozproszona odmowa dostępu. Hakerzy atakują wybrane serwisy lub sieci – przede wszystkim po to, by je zablokować i uniemożliwić dostęp do nich. Takie działanie znacząco obciąża sieć i utrudnia jej dalsze funkcjonowanie. W efekcie wiąże się to z przerwami w dostawie lub całkowitym zablokowaniem wybranych usług internetowych.

Na czym polega atak DDoS?

Atak DDoS zwykle rozpoczyna się od zainfekowania urządzeń należących do atakowanego systemu lub sieci. Hakerzy instalują na nich szkodliwe oprogramowanie, które pozostaje w uśpieniu, aż do momentu ataku.

Następnie dochodzi do przejęcia kontroli nad urządzeniami. W efekcie zaczynają one wysyłać sztuczne zapytania, którymi znacząco obciążają wolne zasoby sieci. Zwykle jest ich tak dużo, że dochodzi do wyczerpania zasobów obliczeniowych systemu. Atakowany komputer musi odpowiedzieć na każde żądanie z osobna. W ten sposób dochodzi do całkowitego unieruchomienia sieci, strony lub serwera.

Atak DDoS można przeprowadzić z wielu komputerów i miejsc jednocześnie. To sprawia, że bardzo trudno zidentyfikować źródło takiego działania. Jednocześnie właściciele zainfekowanych komputerów nie muszą być świadomi, że taki atak jest przeprowadzany właśnie z użyciem ich urządzeń.

Rodzaje ataków DDoS

Spośród ataków DDoS można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów działań: • ataki wolumetryczne DDoS – polega na wykorzystaniu zasobów pamięci systemu poprzez wysłanie dużej ilości zapytań jednocześnie;
ataki protokołowe – wysyłane zapytania aktywują określone protokoły, które próbują reagować na pakiety danych otrzymywane w dużych ilościach; • ataki aplikacyjne – takie działanie obejmuje zakłócenia w działaniu aplikacji końcowej, z którą kontakt mają sami użytkownicy.

Ataki DDoS – czym mogą skutkować?

Przeprowadzenie ataku DDoS niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji:

• znaczące utrudnienia w funkcjonowaniu atakowanego systemu lub sieci; • przerwy w dostępie do stron i usług; • awarie i uszkodzenia infrastruktury systemowej wywołane nadmiernym obciążeniem; • koszty związane z koniecznością wdrożenia zabezpieczeń na wypadek kolejnych ataków; • straty wizerunkowe i finansowe spowodowane zaburzeniami w działaniu usług. Ataki DDoS – kto może paść ich ofiarą?

Z problemem ataków DDoS mogą zetknąć się zarówno duże infrastruktury sieciowe, jak i mniejsze podmioty. Nie ma ograniczeń co do tego, kto może paść ich ofiarą.

Zwykle sam atak ma jednak na celu wymusić określone działanie – np. zapłatę za ponowne przywrócenie systemu do funkcjonowania. Dlatego problem z atakami DDoS mają najczęściej duże korporacje i systemy o globalnym zasięgu. W ich przypadku nawet chwilowe zakłócenia mogą skutkować dużymi stratami. Cyberprzestępcy zdają sobie z tego sprawę – koszty takiego wymuszenia mogą być niższe niż naprawienie szkód spowodowanych atakiem.

Jak chronić się przed atakami DDoS?

Ataki DDoS stanowią poważny problem, z którym nie zawsze radzą sobie nawet największe firmy. Nie ma rozwiązania, które w stu procentach zapobiegnie szkodliwej aktywności cyberprzestępców. Istnieją jednak rozwiązania, które pomogą ograniczyć szkody i udaremnić niektóre próby unieruchomienia sieci.

Przede wszystkim nie warto zwlekać, gdy już dojdzie do ataku. Próba przeczekania to w tej sytuacji najgorsze z możliwych rozwiązań. Infrastrukturę sieciową można zabezpieczyć, korzystając ze wsparcia firm, które się w tym specjalizują. Specjaliści od zapobiegania atakom DDoS monitorują zapytania wysyłane do serwera i filtrują podejrzany ruch jeszcze przed wystąpieniem ataku. Dodatkowym udogodnieniem może być inwestycja w serwer, który będzie odporny na procesowanie danych napływających w dużych ilościach jednocześnie.

Przeczytaj także: Jak usunąć wirusa z komputera? Poznaj skuteczne metody walki z niechcianym oprogramowaniem Spam – jak zablokować niechciane wiadomości? Co robić w przypadku awarii światłowodu?