news

5, 10, 15 GB Internetu – ile to godzin? Obliczamy zużycie internetu

14-07-2022

Obecnie wiele osób korzysta z pakietów internetu mobilnego, który niestety jak wiadomo – ma limity. Żeby wybrać odpowiednią taryfę, trzeba wiedzieć, jak zarysowuje się sytuacja dotycząca limitowanego internetu oraz ile GB internetu będzie potrzebne. Dowiedz się, na ile godzin wystarczy 10 GB internetu, jak również jak długo można komfortowo korzystać z pakietów 5 czy 15 GB.

1 GB — ile to MB?

1 GB danych to dokładnie 1024 megabajty. Jest to często wartość minimalna, którą oferują swoim użytkownikom operatorzy. 1 GB to przy obecnym zapotrzebowaniu na internet stosunkowo niewiele. Powinien wystarczyć na około 15 godzin sprawdzania poczty, odpisywania na wiadomości w popularnych komunikatorach czy przeglądania portali społecznościowych. To w skali miesiąca bardzo niewiele. Należy pamiętać o tym, że pakiet danych zostanie wykorzystany o wiele szybciej, jeśli mamy zamiar oglądać filmy, grać w gry, wykorzystujące łącze internetowe czy też prowadzić wideorozmowy – wówczas taka ilość danych będzie za mała i może zostać wykorzystana nawet w ciągu kilku godzin.

5 GB danych — ile to godzin?

5 GB danych powinno umożliwić przeglądanie mediów społecznościowych przez okres 75-100 godzin. W skali miesiąca są to maksymalnie 3 godziny dziennie. Jeśli więc z internetu korzysta tylko jedna osoba, być może taka ilość okaże się wystarczająca. W sytuacji, w której jednak planujemy słuchać muzyki lub oglądać filmy, będzie to zbyt niski limit. Większość klientów sieci komórkowych decyduje się na dużo większe pakiety.

10 GB danych – ile to godzin ciągłego korzystania?

Jeśli tylko przeglądamy portale społecznościowe, 10 GB powinno okazać się wystarczające. Umożliwi komfortowe spędzanie czasu w internecie przez około 150 godzin. Dla osób, których potrzeby dotyczące korzystania z sieci nie są nadmiernie duże, 10 GB miesięcznie okazuje się być odpowiednią wartością. Taki pakiet nie umożliwi jednak długotrwałego spędzania czasu na YouTube, platformach filmowych i streamingowych. Warto wówczas zadbać także o wersję „light” popularnych aplikacji, które są oferowane coraz częściej, a umożliwiają ograniczenie nadmiernego zużywania transferu danych.

15 GB danych — ile to godzin?

15 GB to taka ilość, która umożliwi swobodne sprawdzanie poczty i przeglądanie mediów społecznościowych nawet przez cały miesiąc przez około 170 godzin łącznie.

Jeśli planujemy oglądać filmy, taki pakiet umożliwi obejrzenie kilku filmów w ciągu miesiąca. Oglądając je na popularnych platformach do odtwarzania, zużywamy pomiędzy 500-700 MB przy średniej rozdzielczości oraz 1 GB jednorazowo przy wyższej jakości obrazu.

Na ile wystarczy pakiet 50 GB?

50 GB to taka ilość, która wystarczy osobom przeglądającym portale społecznościowe, komunikującym się ze znajomymi i surfującym po sieci. Jeśli postanowimy oglądać filmy lub seriale przy takim rozmiarze pakietu, to nie należy liczyć na więcej czasu spędzonego przed komputerem czy telefonem niż 25 godzin w ciągu miesiąca.

Pakiet pozwoli też na aktualizację większości aplikacji, jednak warto zwracać uwagę na to, aby były to wersje dostosowane do zmniejszonego zużywania internetu. Jest to odpowiednia ilość dla osób, które mają trochę mniejsze potrzeby niż standardowy użytkownik w obecnych czasach.

100 GB — na ile wystarcza?

Przeciętny użytkownik internetu zużywa go około 90 GB miesięcznie, zatem jest to pakiet, który powinien zaspokoić potrzeby większości osób. Taka ilość gigabajtów umożliwi pracę przez internet lub oglądanie ulubionych seriali z umiarem czy filmów co parę dni.

1 GB umożliwi obejrzenie filmu czy granie online przez około godzinę. W przypadku samego przeglądania mediów społecznościowych i sprawdzania poczty e-mail, taki pakiet umożliwi wykonywanie tych czynności nawet przez 1500 godzin – wówczas nie bierzemy pod uwagę jednak oglądania filmów, grania w gry, pobierania załączników czy aplikacji. Podsumowując – im większy pakiet danych, tym lepiej.

Z czego wynikają limity na internet?

Limity na internet dotyczą pakietów, w których transfer danych jest ograniczony, czyli np. internetu mobilnego. Często również w przypadku Internetu stacjonarnego zdarza się, że po wykorzystaniu określonej ilości transferu internet nie zostaje zablokowany, ale jego szybkość drastycznie maleje. Na szczęście są rozwiązania, które pozwalają tego uniknąć.

Limity na internet wynikają głównie z tego, że korzystamy z niego niemal w każdej chwili. Limity dla użytkowników pozwalają operatorom zapobiec sytuacjom, w których sieć będzie przeciążona.

Dlaczego światłowód jest korzystniejszym rozwiązaniem?

NEXERA jest dostawcą rozwiązań światłowodowych, który aktywnie rozbudowuje sieć na terenie Polski. Z usług NEXERY korzystają operatorzy detaliczni, którzy oferują dostęp do internetu światłowodowego klientom indywidualnym, firmom oraz szkołom.

Użytkownicy, którzy chcą dołączyć do sieci światłowodowej, mogą sprawdzić jej dostępność dzięki interaktywnej mapie NEXERY. Znajdują się tam informacje o aktualnym dostępie rozwiązań światłowodowych w każdym z czterech regionów NEXERY. Interaktywna mapa umożliwia także sprawdzenie oferty lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. Po sprawdzeniu dostępności wystarczy umówić z wybranym dostawcą termin budowy przyłącza i uruchomienia usługi.

Światłowód czy internet mobilny?

Światłowody rozwiązują wszystkie problemy z prędkością łącza, ponieważ internet jest wówczas przesyłany za pomocą wiązek światła. Są o wiele stabilniejsze i zapewniają wydajność, która nie jest możliwa do osiągnięcia w przypadku internetu mobilnego. Decydując się na internet mobilny do domu, musimy mieć świadomość, że po podłączeniu się do Wi-Fi zbyt dużej liczby użytkowników najprawdopodobniej może on zwolnić na tyle, że korzystanie z niego będzie niemożliwe. Światłowód umożliwia szybkie i wydajne przesyłanie danych – z jego pomocą łączy się operatora bezpośrednio z użytkownikiem za pomocą sieci przewodów, a na trasie przesyłania nie powstają żadne zakłócenia.

Przeczytaj także: jak powstaje sieć światłowodowa?